اهم دستاوردهای نیم قرن

سوابق ۵۰ سال فعالیت سازمان

تبیین فعالیت های بخش مشاوره و تحقیق سازمان:

از جمله فعالیت های مشاوره ای سازمان مدیریت صنعتی که از همان بدو تأسیس آغاز گردید می توان به طرح ایجاد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و پس از آن با تجارب بعدی، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) بعنوان نهادهای توسعه ای صنعتی، اشاره نمود.

کارفرمایان متعدد از بخش های مختلف کشور که در طول ۵ دهه خدمات مشاوره ای سازمان را دریافت نموده اند عبارتند از: [۱]

صنایع مادر و سنگین: فولاد، مس، آلومنیوم، سیمان، صنایع خودرو، قطعات و ماشین آلات، حمل و نقل (هوایی دریایی ریلی و جاده ای)، نیرو و انرژی (توانیر، سازمان های آب منطقه ای و برق منطقه ای)، نفت و گاز و پتروشیمی، بانک ها و شرکت های سرمایه گذاری، سازمان ها و نهاد های توسعه ای و هلدینگ ها، ….

صنایع متوسط و کوچک: ساختمان و صنایع وابسته، برق و لوازم خانگی، دارو و تجهیزات پزشکی، صنایع غذایی و کشاورزی، …

فهرست کارفرمایان بخش مشاوره و تحقیق با بیش از ۳۰۰ طرح مشاوره و تحقیق انجام شده در سایت سازمان به نشانی www.imi.ir  و یا http://imi.ir/fa-ir/Council/Pages/Employer.aspx  قابل مشاهده است.تبیین فعالیت های مرکز آموزش سازمان:

مرکز آموزش سازمان مدیریت صنعتی کانون منظومه خدمات توسعه مدیریت حرفه‌ای کشور بوده بطوری که فعالان این صنعت را در سازمان و جامعه‌ای شبکه‌ای حمایت فکری، آموزشی، و مشاوره‌ای نموده و شبکه مزبور را در جهت کارآیی و کارآمدی هرچه بیشتر و با بکارگیری ساز و کارهای موثر هدایت می‌کند. این مرکز با نوآوری،  راهگشا و پیشتاز آموزش‌های نوین مدیریتی می باشد.

هم اکنون سازمان مدیریت صنعتی مراکز آموزشی خود را بصورت شبکه گسترده ای در تهران و نمایندگی های استانی خود دایر نموده و خدمات آموزشی منحصر به فردی را به مدیران و کارشناسان سازمان ها و بنگاه ها ارائه می نماید، که برگزاری دوره های عالی مدیریت در گرایش های متعدد بعنوان یکی از شایستگی های متمایز کننده شبکه سازمان از آن جمله است.

سابقه فعالیت های مرکز آموزش سازمان مدیریت صنعتی در اجرای دوره های عالی حرفه‌ایی مدیریت برای سطوح ارشد و میانی مدیران سازمان‌ها، موسسات و شرکت ها، که بالغ بر ۴۵ سال تجربه و همکاری های حرفه ای مشاوره آموزش و مطالعات مدیریت با مراکز معتبر در دنیا بوده، آن را به عنوان مرجعی معتبر در ارائه خدمات آموزشی نزد مشتریان خود معرفی نموده است.

گزیده ای از برنامه های عالی آموزشی سازمان در طول حیات خود، به شرح زیر می باشد:

حرکت آغازین:

اولین تلاش های مرکز آموزش سازمان در اجرای دوره های عالی آموزش مدیریت به سال های ابتدای تأسیس بر می گردد. در آن زمان سازمان مدیریت صنعتی از حضور متفکران برجسته ای مانند پروفسور راسل ایکاف، پروفسور دیوید مک کللند و پروفسور پیتر دراکر از مدرسه عالی مدیریت وارتون دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا [۲] و مدرسه عالی مدیریت هاروارد بهره می جست.

دوره عالی پرورش مدیران اجرایی با همت استاد گرانقدر آقای دکتر بیژن خرم و همکاری صاحبنظران برجسته فوق الذکر در قالب برنامه EMBA و با الگوی Wharton Business School طراحی شده و طی سال های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ برگزار گردید. به این ترتیب مرکز آموزش سازمان مدیریت صنعتی، پیشرو و آغاز کننده حرکت توسعه حرفه ای مدیران کشور شناخته شد. [۳]

بازنگری در مسیر:

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دهه ۶۰، سازمان فعالیت های آموزشی خود را به مجموعه ای از دوره های حرفه ای و تخصصی مدیریت در قالب برنامه های کوتاه و میان مدت متمرکز نمود.

با پایان یافت جنگ تحمیلی و آغاز دوران بازسازی، نیاز صنایع کشور و مدیران آنها به توسعه توانمندی های مدیریت بنگاه ها، بازنگری فعالیت های آموزشی گذشته را در پی داشت و ضمن توسعه دوره های تخصصی، فصل جدیدی از فعالیت در دوره های عالی مرکز آموزش سازمان آغاز شد، که از آن جمله می توان به  دوره عالی مدیریت استراتژیک (پروژه همکاری مشترک سازمان مدیریت صنعتی و دانشکده مدیریت بنف-کانادا) اشاره نمود.

به منظور پاسخ به نیاز توسعه ای و تربیت مدیران ارشد اجرایی برای بنگاه ها، و به اتکاء تجربه موفق اجرای دوره عالی مدیریت استراتژیک برای مدیران ارشد بخش های صنعتی کشور، که همراه با انتقال دانش و تجربه و روزآمدسازی مفاهیم نوین مدیریت بود، طرح دوره های آموزشی در سطح عالی در دستور قرار گرفت و طراحی آن با همت و نظارت صاحبنظران و خبرگانی از جمله آقایان دکتر فریدون آذرهوش، دکتر مرتضی عمادزاده،              دکتر سیدجعفر مرعشی، دکتر رضا نصیرزاده، دکتر شهیندخت خوارزمی، منصور مجدم، مجتبی سلیمانیها، دکتر خدایار ابیلی، دکتر مرتضی ایمانی راد، دکتر حمید رحیمیان، و با تجهیز کادر هیأت علمی و کمیته های علمی سازمان انجام شد. حاصل این تلاش ها طی جلساتی با مقامات وقت وزارت علوم مطرح و از شورای گسترش آموزش عالی مجوز رسمی برگزاری دو عنوان دوره کارشناسی ارشد (۱- مدیریت اجرایی ۲- مهندسی صنایع با گرایش مدیریت سیستم و بهره وری)، برای مرکز آموزش سازمان مدیریت صنعتی اخذ گردید. این طرح با هدف پرورش مدیران ارشد و میانی اجرایی، و تربیت کارشناسان خبره که در مجموع بسترساز و عاملان تحول در سازمانها و بنگاه ها باشند با چشم انداز سالانه ۱۲۰ نفر و در طی ۱۰ سال ۱۲۰۰ نفر مدیر و کارشناس توانمند در مرکز تهران، برنامه ریزی گردید، که پس از تجربه آن در تهران به نمایندگی های سازمان نیز قابل ترویج و توسعه باشد.

طی سال های ۱۳۷۲ الی ۱۳۷۴ دوره کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی با ظرفیت ۱۲۰ نفر در هر دوره اجرا گردید. لیکن با ملاحظات و ضوابط مدنظر وزارت علوم وقت و سازمان سنجش آموزش کشور در نحوه پذیرش و ظرفیت دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور، دوره مذکور به سالانه ۶۰ نفر و در دور بعد به سالانه ۴۵ و سپس به ۱۵ نفر کاهش ظرفیت داد.

همزمان با این کاهش ظرفیت از آنجا که مأموریت سازمان مدیریت صنعتی (کمک به توسعه ظرفیت مدیریت کشور) مورد تأیید و تأکید وزارت صنایع بود، با هماهنگی وزارت صنایع استفاده از ظرفیت های آموزشی سازمان مجددا میسر شد و اجرای برنامه های مذکور در قالب دوره های عالی (در سطح کارشناسی ارشد) از سر گرفته شد. ضمن اینکه سازمان ظرفیت های خود را در ارائه برنامه های اختصاصی برای سازمان ها و بنگاه های اقتصادی کشور مهیا نمود، که از آن جمله می توان به دوره معادل کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی اختصاصی مدیران ارشد سازمان صنایع دفاع بر اساس مجوز صادره از سوی دفتر آموزش های آزاد وزارت علوم به شماره ۱۳۲۹/۳۴ مورخ ۲۰/۱۲/۷۳، و اجرای دوره های عالی مدیریت (EMBA) اختصاصی شرکت های تابعه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نام برد.

نتیجتا دوره های تحصیلات تکمیلی مرکز آموزش سازمان از سال ۱۳۷۸ در دو نظام آموزشی رسمی (به اعتبار وزارت علوم) و همسطح یا درسطح کارشناسی ارشد (به اعتبار سازمان مدیریت صنعتی) برگزار می گردد.

توسعه فعالیت ها:

از سال ۱۳۸۲ و بر اساس تحلیل شرایط محیط بنگاه ها و تشخیص نیازهای تخصصی در هر صنعت، دفتر دوره های عالی مرکز آموزش سازمان، به تدریج اقدام به طراحی و اجرای دوره های عالی با تمرکز بر بخش های صنعتی کشور یا تمرکز بر موضوعات حرفه ای نموده است، که نتیجه این تلاش ها امروز سبدی از دوره های عالی مدیریت به شرح زیر می باشد:

دوره های عالی MBA با گرایش های:

–  مدیریت اجرایی

–  مدیریت سازمانهای خدماتی

–  مدیریت فناوری اطلاعات

–  مدیریت مالی

–  مدیریت بازاریابی استراتژیک

–  مدیریت پروژه

و دوره عالی مدیریت منابع انسانی و مهندسی صنایع- مدیریت سیستم و بهره وری

این سبد متنوع از دوره های عالی، بر اساس شایستگی های متمایزکننده سازمان و طی سالها تجربه بدست آمده است و نشان از توان تخصصی سازمان در طراحی و اجرای برنامه های آموزشی توسعه مدیران، به عنوان یک ویژگی منحصر به فرد می باشد. تمامی برنامه های آموزشی و دوره های عالی شبکه سازمان، از سه جنبه دارای تمایز است:

–     اول، الگوی طراحی برنامه و نحوه اجرای آن که تماما توسط اعضاء هیأت علمی سازمان پشتیبانی علمی و فکری می شوند. اعضاء هیأت علمی سازمان که سرمایه های کلیدی آن محسوب می شوند، اغلب صاحبنظرانی هستند که در عین توان علمی و تخصصی بالا، دارای سالها تجربه اجرایی در بخش های مختلف کشور می باشند.

–     دوم، مخاطبان دوره ها که اغلب رهبران و مدیران بنگاه ها و سازمانها بوده و یا کارشناسانی هستند که در سطوح ارشد سازمانها (چه سازمان های بزرگ یا کوچک و متوسط) فعالیت می نمایند.

–     سوم، محتوای تمامی این دوره ها با ویژگی های بیان شده فوق، بصورت کاملا انحصاری صرفا در شبکه سازمان مدیریت صنعتی طراحی شده و اجرا می گردند.

از سوی دیگر نتایج مطالعات سازمان مدیریت صنعتی نشان می دهد که چالش های روز افزون محیطی و پیچیدگی و تحولات غیرقابل پیش‌بینی محیط کسب‌وکارها موجب موقتی‌شدن عمر راه حل‌های مدیریت سازمان‌ها شده و مدیران ارشد بنگاه‌ها را ناگزیر از خلق الگوهای نوین برای رویارویی با تحولات و تلاش جهت پایداری کسب‌وکار نموده است. توانمندی خلق الگوهای نوین در مدیریت و رهبری سازمان ها، نیاز جدیدی است که بیش از پیش احساس می گردد. از اینرو سازمان مدیریت صنعتی برای پاسخ به این نیاز جدید و بر اساس مأموریت خود و شایستگی های بدست آمده از بیش از ۴۰ سال تجربه و تخصص در مشاوره مدیریت و آموزش در توسعه حرفه‌ای مدیران، نسبت به ایجاد بستری توسعه دوره ها در سطح بین المللی اقدام نمود. برگزاری دوره های عالی با چارچوب برنامه های بین المللی و همکاری با موسسات معتبر آموزشی دنیا از کشورهای مختلف، حاصل این رویکرد بود. از جمله این اقدامات می توان به برگزاری دوره های زیر اشاره نمود:

–         همکاری با اتاق بازرگانی مشترک ایران و آلمان:

    برنامه های MBA با همکاری دانشگاه های آلمان، اختصاصی برای اعضاء اتاق بازرگانی مشترک ایران و آلمان.

–         همکاری علمی بین موسسه ای:

    برنامه MBA با همکاری دانشگاه اوپسالا- سوئد، برای مدیران ارشد بنگاه های خصوصی

–         موافقتنامه همکاری “سازمان مدیریت صنعتی IMI” و “بنیاد ملی آموزش مدیریت فرانسه FNEGE“

    برنامه MBA-Banking با همکاری دانشگاه نیس- فرانسه، اختصاصی برای جمعی از مدیران بانک های غیر دولتی
    برنامه دوره عالی مطالعات مدیریت (PhD)، با همکاری دانشگاه بوردو-فرانسه، برای جمعی از مدیران ارشد کشور.
    برنامه دوره عالی حرفه‌ای مدیریت کسب‌وکار (DBA)، با همکاری دانشگاه بوردو و نیس-فرانسه، برای جمعی از مدیران ارشد بنگاه های خصوصی کشور.

سازمان مدیریت صنعتی همواره بر اساس مأموریت خویش، و به منظور پاسخگویی مناسب به نیازهای آموزشی مشاوره ای و تحقیقاتی بخش های مختلف اقتصادی کشور، به طراحی و اجرای پروژه ها برای مخاطبان و کارفرمایان اقدام نموده و در این راستا به توسعه ظرفیت های جدید در بدنه کارشناسی و      هیأت علمی آموزشی – مشاوره ای در شبکه سازمان می پردازد.

توسط : admin | تاریخ : 1394/09/22 | نظرات